ELIXIR-Suomi on mukana EOSC-ENTRUST-hankkeessa, joka käynnistyy tänään 1. maaliskuuta 2024 tavoitteenaan parantaa eurooppalaista yhteentoimivuutta arkaluontoisten tietojen käytön ja analysoinnin alueella. ELIXIRin ja EUDAT Collaborative Data Infrastructure (CDI):n johtama projekti kokoaa yhteen kumppaneita 15 eurooppalaisesta maasta ja kestää kolme vuotta, EU:n rahoitusosuuden ollessa 4,2 miljoonaa euroa.
EOSC-ENTRUST rakentaa eurooppalaisen luotettujen tutkimusympäristöjen (Trusted Research Environments, TRE) verkoston arkaluontoisille tiedoille ja kehittää yhteisen mallin hajautetulle tietojen käytölle ja analyysille. TRE:t tarjoavat turvallisia alustoja arkaluontoisten tietoaineistojen käsittelyyn, mahdollistaen tietosuojan ja lainsäädännön noudattamisen tutkimuksessa, joka sisältää arkaluontoista tietoa. Euroopan TRE-maisema on tällä hetkellä pirstaleinen, mikä aiheuttaa tutkijoille haasteita datan hallinnassa. Eri järjestelmien ja menettelyjen kirjo vaikeuttaa tutkimustyötä, ja on olemassa kiireellinen tarve yhtenäiselle lähestymistavalle hajautetun pääsyn hallintaan eri teknologioiden ja hallintamenetelmien välillä.
EOSC-ENTRUST kokoaa yhteen viidentoista eurooppalaisen maan operatiivisten TRE:iden tarjoajia yhteisellä tavoitteella toteuttaa, validoida ja edistää kyvykkyyksiä yhteisen eurooppalaisen kehyksen kautta, käyttäen jaettuja standardeja sekä yhteistä lakitieteellistä, operatiivista ja teknistä kieltä.
Lisätietoja:
grants@elixir-europe.org